Home

TRUCK SHOW HOME
2011 BIG RIG CLASS WINNERS
CLASSES 1-5
CLASSES 6-10
CLASSES 11-15
CLASSES 17-21
CLASSES 26-28
2011 PICKUPS CLASS WINNERS
2011 CIRCLE CHECK COMPETITION WINNERS
2011 SHOW PICTURES
2011 VINTAGE FIRE TRUCK WINNER
2011 CTM & HERD DRAW
2011 LINE-X DRAW WINNER
NEW 2011 PICKUP TRUCKS INFO
2011 CHOSEN CHILD
2011 FOOD CARRIERS CONNECTION
2011 CHILDRENS' PROGRAMS & ENTERTAINMENT
CONTACT US

Troscars and other awards generously supplied by
Hoselton Sculptures

CLASS 29 ? LIONS CHOICE AWARD

?BEST OF THE SHOW?

Sponsored by UCL Esso and

The Stirling and District Lions Club

(Case of Synthetic Oil and a Large Gift Basket)

 

 

HENRI ROY  (1988 PETERBILT) 

CLASS 1 ? BEST OWNER OPERATOR WORKING TRACTOR WITH SLEEPER

SPONSORED BY PETERBILT ONTARIO (Leather Jacket)

1ST PLACE

BLAYNE SPEERS (2010 INTERNATIONAL)

2ND PLACE

PAUL DAVIDSON (1977 KENWORTH)

3RD PLACE

HENRI ROY (1988 PETERBILT)

CLASS 2 ? BEST OWNER OPERATOR WORKING TRACTOR WITHOUT SLEEPER

SPONSORED BY TST TRUCKLOAD EXPRESS ($100 Gift Certificate)

1ST PLACE

CHRIS SCALETTA (2011 INTERNATIONAL)

2ND PLACE

BILL BOOMHOUER (2010 INTERNATIONAL)

3RD PLACE

PHIL HALL  (1999 PETERBILT)

CLASS 3 ? BEST 2011 OR NEWER COMPANY WORKING TRACTOR

SPONSORED BY UCL ESSO ( Case of Diesel Exhaust Fluid)

1ST PLACE

TODD HOLSTEIN (2011 INTERNATIONAL)

CLASS 4 ? BEST 2011 OR NEWER OWNER OPERATOR WORKING TRACTOR

SPONSORED BY SGT TRANSPORTATION ($150 Gift Certificate)

1ST PLACE

CHRIS SCALETTA (2011 INTERNATIONAL)

CLASS 5 ? BEST OWNER OPERATOR MULTI-AXLE

SPONSORED BY CANADIAN TRUCKING MAGAZINE AND THE SOURCE (Bluetooth)

1ST PLACE

THAN VERMILYEA  (1999 INTERNATIONAL)

2ND  PLACE

ERNIE BROOKING (2007 INTERNATIONAL)

CLASS 6 ? BEST COMPANY MULTI-AXLE

SPONSORED BY CANADIAN TRUCKING MAGAZINE AND THE SOURCE (Scanner)

1ST PLACE

MARK CLIFFORD (2010 INTERNATIONAL)

2ND PLACE

RYAN QUINN (2004 INTERNATIONAL)  ??

CLASS 7 ? BEST 2009?2010 WORKING TRACTOR

SPONSORED BY MARKEL INSURANCE (Duffel Bag)

1ST PLACE

BRENT PECARSKI (2009 PETERBILT)

2ND PLACE

BLAYNE SPEERS (2010 INTERNATIONAL)

3RD PLACE

KIRK MCCLURE (2009 KENWORTH)

CLASS 8 ? BEST 2007?2008 WORKING TRACTOR

SPONSORED BY MARKEL INSURANCE (Duffel Bag)

1ST PLACE

GILLES ROBICHAUD (2008 PETERBILT)

2ND PLACE

RYAN SALTER (2007 INTERNATIONAL)

3RD PLACE

ERNIE BROOKING (2007 INTERNATIONAL)

CLASS 9 ? BEST 2004?2006 WORKING TRACTOR

SPONSORED BY MARKEL INSURANCE (Duffel Bag)

1ST PLACE

SHAWN ANDREWS  (2005 KENWORTH)

2ND PLACE

RYAN QUINN (2004 PETERBILT)   ??

CLASS 10 ? BEST CABLE (eg. Tow Truck, Tilt and Load, Crane)

SPONSORED BY SURGENOR TRUCK CENTRE (Leather Jacket)

1ST PLACE

PHIL HALL  (1999 PETERBILT)

2ND PLACE

LES TENNANT (1988 PETERBILT)

CLASS 11 ? BEST PRE 2004 WIRKING TRACTOR ? CONVENTIONAL

SPONSORED BY SLH TRANSPORT KINGSTON

(Sports Bag, golf balls, umbrella, hat and shirt)

1ST PLACE

THAN VERMILYEA (1999 INTERNATIONAL)

2ND PLACE

DAN PRENTICE (1997 KENWORTH)

3RD PLACE

AARON COOPER (1992 PETERBILT)

CLASS 12 ? BEST VINTAGE HIGHWAY TRACTOR ? PRE 1989

SPONSORED BY SGT TRANSPORTATION ($150 Gift Certificate)

1ST PLACE

PAUL DAVIDSON (1977 KENWORTH)

2ND PLACE

HENRI ROY (1988 PETERBILT)

CLASS 13 ? BEST TRACTOR-TRAILER COMBINATION ? OW0ER OPERATOR

SPONSORED BY TST TRUCKLOAD EXPRESS ($150 Gift Certificate)

1ST PLACE

PAUL DAVIDSON (1977 KENWORTH)

2ND PLACE

THAN VERMILYEA  (1999 INTERNATIONAL)

3RD PLACE

CHRIS SCALETTA (2011 INTERNATIONAL)

CLASS 14 ? BEST TRACTOR-TRAILER COMBINATION ? COMPANY

SPONSORED BY ITS  (Power Washer)

1ST PLACE

KIRK MCCLURE (2009 KENWORTH)

2ND PLACE

DAN PRENTICE (1997 KENWORTH)

3RD PLACE

RYAN QUINN (2004 PETERBILT)

CLASS 15 ? BEST WORKING TRACTOR-DUMP TRAILER COMBINATION

SPONSORED BY CANADIAN TRUCKING MAGAZINE AND THE SOURCE (GPS)

1ST PLACE

BILL KEMPT  (2008 KENWORTH)

CLASS 17 ? BEST CHROME

SPONSORED BY PETERBILT ONTARIO (Leather Jacket)

1ST PLACE

KEVIN HUNT (2000 WESTERN STAR)

2ND PLACE

HENRI ROY (1988 PETERBILT)

3RD PLACE

PAUL DAVIDSON (1977 KENWORTH)

CLASS 18 ? BEST INTERIOR

SPONSORED BY NEVER ENOUGH CHROME ($100 Gift Certificate)

1ST PLACE

MIKE ROY (2009 KENWORTH)

2ND PLACE

HENRI ROY (1988 PETERBILT)

3RD PLACE

BRENT PECARSKI (2009 PETERBILT)

CLASS 19 ? BEST PROFESSIONAL SHOW/FLAGSHIP TRUCK

SPONSORED BY PETERBILT ONTARIO ($500 Gift Certificate)

1ST PLACE

KEVIN HUNT ( 2000 WESTERN STAR)

CLASS 20 ? BEST DUMP TRUCK

SPONSORED BY TALLMAN TRUCK CENTRE (Cobra CB Radio)

1ST PLACE

MIKE ROY (2009 KENWORTH)

2ND PLACE

RANDY KELLY (2011 INTERNATIONAL)

3RD PLACE

BILL KEMPT (2008 KENWORTH)

CLASS 21 ? BEST TANKER TRUCK

SPONSORED BY TALLMAN TRUCK CENTRE (Cobra CB Radio)

1ST PLACE

JASON SWAN (2009 KENWORTH)

2ND PLACE

RANDY GERRED (2009 PETERBILT)

3RD PLACE

RANDY GERRED (2009 PETERBILT)

CLASS 26 ? BEST FLEET

1ST PLACE

DRAIN BROS. EXCAVATING  (4 Trucks)

2ND PLACE

INTEGRITY IN MOTION (3 Trucks)

3RD PLACE

4 REFUEL (3 Trucks)

CLASS 27A ? BEST LIGHT SHOW ? SINGLE

1ST PLACE

KEVIN HUNT (2000 WESTERN STAR)

2ND PLACE

HENRI ROY (1988 PETERBILT)

3RD PLACE

JOHNNY BOULAY (2005 KENWORTH)

CLASS 27B ? BEST LIGHT SHOW ? COMBINATION

1ST PLACE

PAUL DAVIDSON (1977 KENWORTH)

2ND PLACE

THAN VERMILYEA (1999 INTERNATONAL)

3RD PLACE

TODD HOLSTEIN (2011 INTERNATIONAL)

CLASS 28 ? BEST LIGHT SHOW ? FLEET

1ST PLACE

DRAIN BROS. EXCAVATING

2ND PLACE

INTEGRITY IN MOTION

 

 

 
Engine Communications